Kina, najveći svetski emiter gasova staklene bašte, objavila je rat zagađenje vazduha. Kineski zvaničnici su saopštili da će elektrane na ugalj u njihovoj zemlji smanjiti količinu zagađenja za 60% do 2020. godine .Svi pogoni koji ne zadovoljavaju nove standarde,biće s zatvoreni. Najava dolazi u vreme kada se Peking bori sa svokodnevnim gustim smogom,koji zaklanja sunčeve zrake i izaziva iritaciju sinusa,a koji je pokrenuo zagađenje vazduha za 22 puta iznad bezbednih granica.
Kako raste kineska ekonomija i njena potrošnje energije se povećava poput talasa, ogromne količine smoga koji koji je nus proizvod ,otkazuju škole i zatvaraju puteve više puta mesečno, To je postalo snažano političko pitanje obzirom da se gradjani građani bore za disanje. Ovaj potez protiv uglja je poslednji u nizu politike u Kini, koji ima za cilj da ograniči zagađivanje i promoviše korišćenje čiste energije. Do 2017. godine, procenat ukupne energije iz elektrana koje se snabdevaju ugljem, će biti manji od 65%.
Pored borbe protiv smoga, ova politika takođe nastoji da ograniči kinesku emisiju gasova staklene bašte. Na konferenciji o klimatskim promenama u Parizu prošle godine, kineski predsednik Si Đinping je potvrdio kinesku posvećenost postizanju maksimalnih emisija oko 2030. godine .Ovo raspored poslednji momenat za ograničavanje najgorih posledice klimatskih promena.
Ipak, Kina je branila svoje pravo emitovanja emisije štetnih gasova, kako njena ekonomija raste, baš kako su i narodi na Zapadu radili tokom 20. veka. U 2013., Kina je emitovala skoro duplo više ugljen-dioksida nego SAD i oko dva i po puta više od Evropske unije. Međutim, Kina je takođe gigant u trci da postane supersila čiste energije u 21. veku. U 2015. kineska investicija u obnovljive energetske infrastrukture premašila je SAD, Francusku i Veliku Britaniju zajedno.